Konopteka.pl

NAJWIĘKSZA OFERTA W POLSCEponad 250 produktów

DARMOWA DOSTAWAzamówień powyzej 100zł

do kasy suma: 0,00 zł
Wpływ kannabinoidów na system endokannabinoidowy
116.jpg

Wpływ kannabinoidów na system endokannabinoidowy

Aby poznać wpływ kannabinoidów na system endokannabinoidowy, należałoby przeanalizować nasz stan wiedzy na temat układu nerwowego człowieka, a także substancji zawartych w konopi siewnej.

Jak działają poszczególne narządy człowieka?

Tkankę nerwową u człowieka stanowi cały szereg dokładnie poznanych receptorów, zlokalizowanych wewnątrz i na zewnątrz całego ciała. Wśród substancji wpływających na działanie receptorów, wyróżniamy agonistów i antagonistów.

Agoniści pobudzają receptor i stymulują go do bardziej wytężonej pracy w danym obszarze. Antagoniści z kolei wyciszają cały układ, doprowadzając go do stanu równowagi. W niektórych przypadkach pożądane jest działanie agonistów i pobudzanie części ciała do wzmożonej pracy. Jednak gdy ich działanie jest zbyt aktywne, do akcji muszą wkroczyć antagoniści, którzy niczym strażnicy wprowadzają ład i porządek do ''rozbuchanego'' receptora.

Działanie substancji agonistycznych i antagonistycznych pobudza receptor, który z kolei działa na konkretny obszar w mózgu czy narządach, aktywując je. Takim agonistą jest THC, a antagonistą wyciszającym jego działanie jest CBD. Oba wzajemnie funkcjonując w organizmie, utrzymują układ endokannabinoidowy w stanie równowagi.

Jak działa układ endokannabinoidowy?

Układ endokannabinoidowy jest systemem składającym się z receptorów CB1 i CB2, agonistów i antagonistów, czyli kannabinoidów i endokannabinoidów, oraz enzymów. Gdy dochodzi do zachwiania równowagi w ilości agonistów i antagonistów w układzie, może dochodzić do różnych chorób i dolegliwości - w zależności od danej lokalizacji układu.

System endokannabinoidowy bierze udział w procesach fizjologicznych, takich jak regulacja gospodarki energetycznej - czyli przemiany termoenergetyczne, spalanie kalorii, czy wytwarzanie energii. Reguluje aktywność motoryczną, czyli ma wpływ na to, jak aktywni jesteśmy, jak wydajnie jesteśmy w stanie pracować fizycznie i umysłowo. Wpływa też na ośrodki motywacji, głodu i sytości, czy nastroju.

Wpływ kannabinoidów na system endokannabinoidowy

Kannabinoidy są substancjami niewytwarzanymi w organizmie człowieka, a więc przyjmowanymi z zewnątrz, na przykład w postaci olejków CBD. Wpływając na układ endokannabinoidowy, stymulują działanie pewnych obszarów i poprawiają wydajność pracy poszczególnych narządów. Jak wiemy kannabinoid, jakim jest THC, wywołuje reakcje psychoaktywne, poprzez stymulację określanych obszarów mózgu. Nie znajdziemy zatem tej substancji w preparatach CBD, ponieważ THC jest substancją nielegalną w naszym kraju. CBD, niemający właściwości psychoaktywnych, jest zaś substancją dopuszczoną do swobodnego obrotu w Polsce, w pełni bezpieczną i dostępną, która ma silny, leczniczy wpływ na organizm.

Działanie kannabinoidów

Dzięki receptorom licznie rozmieszczonym w całym naszym ciele, w każdej jego tkance, można skutecznie leczyć różne dolegliwości. Receptory czuciowe pozwalają nam odczuwać wrażenia dotykowe, receptory węchu rozpoznają wiele mieszanek substancji zapachowych, receptory bólowe sygnalizują, że coś z naszym ciałem jest nie tak. Przykładów można by mnożyć, bo rodzajów receptorów i sfer, na jakie oddziałują jest naprawdę mnóstwo. Dzięki nim, nasz organizm jest istnym dziełem sztuki, bardzo wyczulonym na wszelkie bodźce i rzadko kiedy wysyłającym nam sprzeczne sygnały.

Dostarczając z zewnątrz określonych substancji chemicznych, jesteśmy w stanie manipulować zachowaniem receptorów i wpływać na nie. Nie zawsze jesteśmy w stanie zadziałać punktowo, jedynie na wybrany obszar, ponieważ systemy rozprowadzania substancji w organizmie są zbyt zaawansowane, by można było je pominąć.

Dlatego też stosując leki i suplementy należy liczyć się z ich licznymi skutkami ubocznymi - wpływając na jeden organ, lek może zadziałać też na inny, wywołując zgoła niepożądany efekt.

W przypadku kannabinoidów, efektem działania jest przywracanie równowagi w systemie endokannabinoidowym. Rezultaty tego działania mogą być wyłącznie pozytywne. Stąd też CBD jest bezpieczną substancją, wpływającą bardzo dobrze na leczenie niektórych typów padaczki, a także innych chorób i dolegliwości organizmu.Produkt konopne znajdziesz TUTAJ.


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium