Darmowa wysyłka od 100 zł. Zamów przed 14:00, a paczkę wyślemy jeszcze dzisiaj!
top 5 zastosowań konopi

W 1937 roku, Popular Science ukazał się artykuł o nazwie „Konopie: Nowy miliardów dolarów plonów”, w którym wymieniono ponad 25.000 potencjalnych zastosowań konopi dla przemysłu.

Chociaż już starożytni uprawiali i wykorzystywali konopie, dopiero niedawno zaczęły znów zdobywać popularność na całym świecie.

Na pewno jest to związane z faktem, że konopie wciąż są kojarzone głównie jako narkotyk.

Jednak, ku naszej radości, coraz większa liczba przedsiębiorców, naukowców, lekarzy oraz polityków zaczyna dostrzegać niewyobrażalny potencjał który drzemie w tej roślinie. Oto kilka z nich:

1. Właściwości antybakteryjne konopi

właściwości antybakteryjne konopi

Firma z Kolorado używa konopi w walce z rozprzestrzenianiem się bakterii gronkowca w szpitalach.  W planach jest również zaopatrzenie placówek w przeciwbakteryjne tkaniny wykonane z konopi, jako zamienniki dla tradycyjnych tkanin wytwarzanych z bawełny i włókien poliestrowych, w których bakterie są w stanie przetrwać do kilku miesięcy.

Odkryte w konopi właściwości pokazują że posiada ona właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Firma EnviroTextile tworząca tkaniny za konopi już testuje tego typu materiały, oraz informuje że testy są obiecujące.

2. Izolacja domów z konopi

izolacja domów z konopi

Izolacja wykonana z konopi szybko staje się popularną ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna.

Izolacja z konopi jest nie tylko trwalsza od tych obecnie stosowanych na rynku, ale również wykazuje zdolności do absorbowania dwutlenku węgla z atmosfery.

Produkcji wełny mineralnej, przyczynia się do wytwarzania gazów cieplarnianych do atmosfery. Ostatnie badania, porównujące produkcję tych dwóch materiałów wykazują że izolacja z konopi jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska.

3. Beton konopny

beton konopny

Konopie trafiły również do mieszanek betonowych. Beton oraz cegły z konopi można stosować do różnych potrzeb konstrukcyjnych, jak budowy ścian, izolacji podłóg  oraz dachów.

Cegły z konopi mają świetne właściwości izolacyjne i idealnie regulują wilgoć. W zimę zachowują ciepło, a w ciągu lata chłodzą. Cegły te, nie mają kruchości tradycyjnego betonu, dzięki czemu nie wymagają dylatacji.

4. Samochody

samochody

Konopne kompozyty można znaleźć w samochodach produkowanych przez takie marki jak: Audi, BMW, Ford, GM, Chrysler, Mercedes, Lotus, Honda oraz wśród wielu innych. Biokompozyty wykonane z włókna konopi są tak samo wytrzymałe i lekkie jak te wykonane z włókna szklanego.

Wszystkie elektryczne samochody takie jak BMW i3 w szczególności mogą podziękować konopi. BMW było w stanie zredukować około 10% masy z paneli drzwiowych w i3, używając kompozytów z  konopi zamiast tradycyjnych materiałów.

Redukcja zużycia paliwa staje się głównym celem wszystkich producentów samochodów, dzięki czemu, kompozyty z konopi mają szansę stać się bardziej powszechne w nadchodzących latach.

5. Grafen – nanomateriał z konopi

grafen – nanomateriał z konopi

Grafen jest często reklamowany jako przyszłość nanotechnologii. Najcieńszy, najsilniejszy oraz najlżejszy materiał w historii. Ale czy substytut z konopi można do niego porównać? Oczywiście !

Na początku tego roku, inżynierowie chemicy z Uniwersytetu Alberty stworzyli z włókna konopnego materiał o właściwościach bardzo podobnych jak grafen, przy znacznie niższych kosztach produkcji.

Co więcej, jeśli chodzi o tworzenie urządzeń do przechowywania energii, takie jak baterie i superkondensatory, konopie wykazały “lepsze właściwości elektrochemiczne pamięci” w porównaniu do grafenu.

Badania wciąż są we wczesnym stadium rozwoju, ale jeśli wyniki będą nadal tak zaskakujące, to konopie mogą być ostatecznie używane w szerokim zakresie zastosowań nanotechnologii, od latarek do ogniw słonecznych.

Poprzedni artykuł
Pasta czy olej CBD?
Następny artykuł
Ranking olejków CBD
Podobne artykuły