Darmowa wysyłka od 100 zł. Zamów przed 14:00, a paczkę wyślemy jeszcze dzisiaj!
ekologiczny plastik z konopii

Stosowanie plastiku w dzisiejszych czasach jest ogromnie popularne, a fakt ten odciska niemałe piętno na środowisku naturalnym. Z tego powodu coraz częściej mówi się o ograniczeniu produkcji tego materiału, czego dowodem jest to, że od 2021 roku w życie wejdzie dyrektywa unijna zakazująca wytwarzania produktów jednorazowych z tego tworzywa. Jego właściwości jednak są pożądane przez rynek, dlatego konieczne jest znalezienie bardziej ekologicznego zamiennika. Okazuje się, że dobrym pomysłem w tym zakresie są konopie.

Plastik to większy problem, niż zakładano

Kiedy w połowie dwudziestego wieku plastik trafił do masowej produkcji, został wręcz pokochany przez rynek. Materiał ten bowiem jest elastyczny, a także wytrzymały. Pozwala na wytwarzanie produktów o dowolnym kształcie i kolorze, a do tego jest tani. Te właściwości szybko sprawiły, że plastik stał się obecny dosłownie wszędzie. Trudno zrobić dziś zakupy, by nie kupić czegoś wykonanego z tego tworzywa, ponieważ jednorazowe produkty z tego materiału to chociażby opakowania na jogurty itd. 

Skala problemu jest wysoka, ponieważ wedle statystyk od 1950 roku (do 2015) wytworzono około 8,5 mld ton plastiku, z czego ponad 6 mld ton stało się odpadami. Oczywiście, materiał można poddać recyklingowi, jednak przez nie do końca odpowiednią segregację i inne czynniki zaledwie 30% owych odpadów podlega temu procesowi. Cała reszta ląduje na wysypiskach, a trzeba wiedzieć, że zależenie od rodzaj produktu, plastik może się rozkładać od 100 do 1000 lat! Trzeba też wspomnieć o oceanach, do których każdego roku trafia około 10 ton plastiku. Prognozy głoszą, że jeżeli sytuacja ta nie zmieni się, to do 2050 roku, w wodach będzie więcej plastiku, niż ryb. Te bowiem zaplątują się w kłęby śmieci, a także mylą sztuczne tworzywo z pokarmem i duszą się.

Konopie nie tylko dla zdrowia

Plastik konopny ma jedną ogromną przewagę nad materiałem powyższym – ulega biodegradacji, czyli naturalnemu, szybkiemu rozkładowi! Przy tym wszystkim jego wytrzymałość jest niemal identyczna, jak w przypadku plastiku tradycyjnego. Można się też zastanawiać, dlaczego nie jest wykorzystywany na szerszą skalę? Czy to przez cenę? Otóż nie, ponieważ koszty produkcji (nie wspominając o śladzie węglowym) są bardzo niskie! Przekonała się o tym legendarna już postać Henry’ego Forda, założyciela imperium motoryzacyjnego, który w latach 40. stworzył samochód wykonany w większości z materiałów ekologicznych, w tym tworzywa konopnego. Wynalazca twierdził, że ów pojazd jest lżejszy od modeli konkurencji, a przy tym bardziej bezpieczny!

W dzisiejszych czasach lobby plastikowe jest bardzo silne i stamtąd głównie pochodzą głosy mówiące, że wytwarzanie plastików ulegających biodegradacji jest zbyt drogie i skomplikowane. Tymczasem na rynku już teraz można spotkać takie firmy, jak The Hemp Plastic Company, które udowadniają, że materiał konopny jest niedrogi i dobry dla planety.

Przy tym wszystkim należy wspomnieć o korzyściach płynących z uprawy konopi włóknistych. Są bardzo proste w utrzymaniu, ponieważ rośliny te nie wymagają dobrej jakości gleby, ani sztucznych środków ochronnych. Do tego ich wzrost jest bardzo szybki, a przez proces fotosyntezy redukują ogromne ilości dwutlenku węgla, czyli substancji odpowiedzialnej za globalne ocieplenie klimatu. Oczywiście, podczas wytwarzania plastiku konopnego emisja CO2 jest nieunikniona, ale wcześniejsza uprawa więcej go wchłonie, niż fabryka wyprodukuje! Konopie włókniste to również odnawialne źródło, które podczas swojego wzrostu użyźnia glebę, na której rośnie i usuwa z niej metale ciężkie!

Jeżeli weźmie się pod uwagę plastik konopny tworzony dla produktów jednorazowych, to jego rozkład może trwać zaledwie 3-6 miesięcy, co w zestawieniu z tradycyjnym plastikiem jest ogromną różnicą. Oczywiście, przedmioty, które mają za zadanie przetrwać dłużej także mogą być wykonywane z konopi. W przeciwnym wypadku Henry Ford by nie stworzył samochodu z tego materiału. Również znana wszystkim firma LEGO ostatnimi czasy zastanawia się nad użyciem tworzywa konopnego, które zostanie użyte do produkcji ich słynnych klocków.


Więcej artykułów na temat wykorzystania konopi znajdziesz TUTAJ

Poprzedni artykuł
Zastosowanie oleju CBD w leczeniu reumatyzmu
Następny artykuł
Mąka konopna – zdrowa alternatywa
Podobne artykuły