Konopteka.pl

NAJWIĘKSZA OFERTA W POLSCEponad 250 produktów

DARMOWA DOSTAWAzamówień powyzej 100zł

do kasy suma: 0,00 zł
Czym jest system endokannabinoidowy ?
114.jpg

Czym jest system endokannabinoidowy ?

 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że jest to jeden z najważniejszych systemów funkcjonujących w ludzkim organizmie. Ma on znaczący wpływ na prawidłowe działanie takich procesów jak: aktywność motoryczna i związana z nią gospodarka energetyczna; a także regulacja powiązań nerwowych, odpowiadających za przewodnictwo hormonów i komórek immunologicznych (limfocytów i cytokin) oraz procesów związanych ze stabilizacją nastroju, apetytu, motywacji czy wrażliwości na ból. Stymuluje przy tym sen, pamięć, percepcję, procesy poznawcze, metabolizm i funkcje rozrodcze. 

Dzięki poprawnemu funkcjonowaniu układu endokannabinoidowego, wiele naszych podstawowych czynności może więc odbywać się bez zbędnych zakłóceń, jednak z informacją o tym, nie spotykamy się często w oficjalnym dyskursie. Dzieje się tak dlatego, że system ten jest niedostatecznie zbadany, a uwaga poważniejszych placówek naukowych zwróciła się w jego stronę dopiero wraz ze wzrostem zainteresowania wokół konopi indyjskich, wykorzystywanych do celów medycznych.

Jak wiemy susz kwiatostanów, tej demonizowanej przez lata rośliny, jest pełen kannabinoidów (takich jak THC, CBD, CBN), które są niczym innym jak naturalnymi stymulatorami receptorów kannabinoidowych CB-1 i CB-2, będących głównymi jednostkami funkcjonalnymi systemu endokannabinoidowego. Można śmiało stwierdzić, że nasz organizm jest predestynowany do tego, by poddawać go stymulacji kannabinoidami. Wśród badaczy pojawiają się opinie o tym, że organizm ludzki jest do takiego pobudzania idealnie przystosowany. Istnieją też podejrzenia, że w niewyjaśniony dotąd sposób, organizm ludzki i konopie indyjskie ewoluowały obok siebie w silnej zależności. Może być w tej teorii wiele prawdy – botanicy uznają konopie indyjskie za rośliny najlepiej przystosowane genetycznie do warunków panujących na naszej planecie (potrafią przystosować się do egzystowania w niemal wszystkich strefach klimatycznych), a szukając ich odpowiednika w świecie zwierząt, trzeba się zgodzić, że może być to homo sapiens.

Jak więc ten tajemniczy układ działa? Wspomnieliśmy już, że jego głównymi jednostkami są receptory (np. CB-1 i CB-2) występujące na powierzchni komórek (głównie w mózgu, ale możemy je znaleźć w tkankach niemal całego ciała). To właśnie z nimi łączą się kannabinoidy, niosące ze sobą informacje, które po ich przyjęciu i przetworzeniu przez receptory, są sygnałem dla organizmu do rozpoczęcia określonych działań. Kannabinoidy dzielą się na endokannabinoidy (wytwarzane naturalnie przez organizm) oraz egzokannabinoidy (dostarczane do organizmu z zewnątrz, głównie z konopi). Warto wspomnieć, że te drugie mają znacznie intensywniejsze działanie i dłużej utrzymują się w organizmie.

Wykorzystane kannabinoidy są rozkładane przez zespół enzymów metabolicznych, tworzonych przez organizm wyłącznie w tym celu. Niedawno naukowcy wyjaśnili tu ciekawą zależność, która była już wcześniej znana systematycznie korzystającym z dobrodziejstw konopi: im częstsze i intensywniejsze jest wchłanianie kannabinoidów z zewnątrz, tym ich działanie jest mniej efektywne; zmienia się tolerancja i w celu osiągnięcia identycznych efektów, potrzebne są coraz większe dawki. Dzieje się tak z powodu zmniejszającej się liczby receptorów, przez co organizm otrzymuje mniej aktywizujących go informacji. Sposobem na to, by zapobiec degeneracji i zmniejszaniu się liczby receptorów jest dieta bogata w kwasy omega-3, co ciekawe także powszechnie występujących w konopiach.    

Wspominaliśmy już o stanie badań nad systemem endokannabinoidowym. Nie można się temu dziwić z uwagi na fakt, że jest on odkryciem względnie nowym. Pierwsze, ważne odkrycie w tej dziedzinie miało miejsce po koniec lat 80-tych poprzedniego stulecia. Wtedy to, naukowcom udało się odkryć receptor CB-1 w szczurzym mózgu. Badacze poszukiwali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób THC oddziałuje na organizmy ssaków i co przyczynia się do jego odbierania?

Niedługo potem odkryto CB-2 i od tego momentu badania postępują w coraz szybszym tempie. Ostatnimi czasy trwają ożywione dyskusje na temat odkrycia kolejnego receptora, o tymczasowej nazwie GPR55, który po dalszych badaniach może być nazwany CB-3.

W jego lepszym poznaniu pokłada się wielkie nadzieje dla ludzkości, a naukowcy nad tym pracujący, mówią o nim, jako o brakującym elemencie w nadal zagadkowym układzie endokannabinoidowym. Może okazać się kolejnym krokiem do lepszego poznania zasad funkcjonowania ludzkiego organizmu, a docelowo pomóc w odkryciu lekarstwa na wiele trudnych do wyleczenia schorzeń.     Produkt konopne znajdziesz TUTAJ.


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium